នាព្រឹកថ្ងៃទី15 ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ2026នេះ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ ហេង រតនា ស្នងការ​រង​ផែន​ការ​ងារ​នគរបាល​ចរាចរណ៍ និងរឹត​បន្តឹង​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​តាម​រយៈ​កា​​រ​ផាកពិន័យឡើងវិញ ក្រោយអត្រាគ្រោះថ្នាក់កំពុងកើនឡើងខ្ពស់ ក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ មានការចូលរួមពីលោកនាយ-នាយរងការិយាល័យនគរបាលចរាចរណ៍ជើងគោក លោក​អធិការរងផែនការងារចរាចរណ៍ នៃអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌទាំង14 និងមន្ត្រី​ជំនាញ​ពាក់​ព័ន្ធ​ផង​ដែរ។ យ៉ាងណាមិញការចុះរឹតបន្តឹងច្បាប់តាមរយៈការផាកពិន័យឡើងវិញនេះ ធ្វើឡើងប​ន្ទា​ប់​ពី​មាន​គោល​ការណ៍​អនុញ្ញាត​ពី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ និងអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ ក្រោយពិនិត្យឃើញថា អតអត្រាគ្រោះថ្នាក់មិនបានថមថយ ពោលគិ​តចា​ប់​តាំង​ពីខែកក្កដា ឆ្នាំ2025 កន្លងមក។
នាព្រឹកថ្ងៃទី15 ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ2026នេះ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ ហេង រតនា ស្នងការ​រង​ផែន​ការ​ងារ​នគរបាល​ចរាចរណ៍ និងរឹត​បន្តឹង​ច្បាប់​ចរាចរណ៍​តាម​រយៈ​កា​​រ​ផាកពិន័យឡើងវិញ ក្រោយអត្រាគ្រោះថ្នាក់កំពុងកើនឡើងខ្ពស់ ក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ មានការចូលរួមពីលោកនាយ-នាយរងការិយាល័យនគរបាលចរាចរណ៍ជើងគោក លោក​អធិការរងផែនការងារចរាចរណ៍ នៃអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌទាំង14 និងមន្ត្រី​ជំនាញ​ពាក់​ព័ន្ធ​ផង​ដែរ។ យ៉ាងណាមិញការចុះរឹតបន្តឹងច្បាប់តាមរយៈការផាកពិន័យឡើងវិញនេះ ធ្វើឡើងប​ន្ទា​ប់​ពី​មាន​គោល​ការណ៍​អនុញ្ញាត​ពី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ និងអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ ក្រោយពិនិត្យឃើញថា អតអត្រាគ្រោះថ្នាក់មិនបានថមថយ ពោលគិ​តចា​ប់​តាំង​ពីខែកក្កដា ឆ្នាំ2025 កន្លងមក។ #dolynews
ព្រឹត្តិការណ៍ពិសេសនៅប្រទេសអាល្លឺម៉ង់នៃ​ពិធីចាប់ផ្តើមសម្រាប់កម្មវិធីរាត្រីសមោសរអបអរសាទរបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីចិនរបស់CMGប្រារព្ធឡើងនៅទីក្រុងហាំប៊ឺក
នៅថ្ងៃទី១២ ខែកុម្ភៈ តាមម៉ោងក្នុងតំបន់ ព្រឹត្តិការណ៍ពិសេសនៅប្រទេសអាល្លឺម៉ង់នៃ​ពិធីចាប់ផ្តើមសម្រាប់កម្មវិធីរាត្រីសមោសរអបអរសាទរបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីចិនរបស់CMGបានប្រារព្ធឡើងនៅទីក្រុងហាំប៊ឺក។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះត្រូវបានរួមសហការរៀបចំដោយអគ្គស្ថានីយវិទ្យុនិងទូរទស្សន៍មជ្ឈិមចិន(CMG) និងសមាគមមិត្តភាពអាល្លឺម៉ង់-ចិននៅទីក្រុងហាំប៊ឺក។ លោក Shen Haixiong អនុរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឃោសនាការនៃគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សកុម្មុយនីស្តចិន និងជាអគ្គនាយក CMG បានថ្លែងថា កម្មវិធីរាត្រីសមោសរអបអរសាទរបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីចិនរបស់CMGប្រចាំឆ្នាំនេះនឹងធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ “សេះពាន់លីបំផាយទៅមុខ កម្លាំងខ្លាំងមិនអាចរារាំងបាន” ដោយប្រើប្រាស់សមិទ្ធផលនៃការច្នៃប្រឌិតថ្មីខាងបច្ចេកវិទ្យា ដូចជា “5G+4K/8K+AI” និងផ្សព្វផ្សាយជា ៨៥ ភាសា ដើម្បីបង្ហាញកម្មវិធីវប្បធម៌ដ៏អស្ចារ្យមួយលើកសម្រាប់ទស្សនិកជនទាំងក្នុងនិងក្រៅប្រទេសចិន។ លោក Peter Tschentscher អភិបាលក្រុងហាំប៊ឺកបានថ្លែងថា ប្រទេសចិនគឺជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មដ៏សំខាន់បំផុតមួយរបស់ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ ហើយទីក្រុងហាំប៊ឺកមានការទាក់ទងទៅមករកគ្នាជាមួយទីក្រុងរបស់ចិនរយ:ពេលយូរណាស់មកហើយ។…
សេចក្តីជូនដំណឹងរ បស់ក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា ប្រកាសជ្រើសរើសកងទ័ពចំនួន3,000នាក់បន្ថែមទៀត ដើម្បីបំពេញក្របខណ្ឌឲ្យបណ្តាកងឯកភាព ចំណុះកងទ័ពជើងគោក៕
សេចក្តីជូនដំណឹងរ បស់ក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា ប្រកាសជ្រើសរើសកងទ័ពចំនួន3,000នាក់បន្ថែមទៀត ដើម្បីបំពេញក្របខណ្ឌឲ្យបណ្តាកងឯកភាព ចំណុះកងទ័ពជើងគោក៕ #dolynews
សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា អញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំដំបូងនៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាពនៅសហរដ្ឋអាមេរិក និងធ្វើទស្សនកិច្ចនៅអឺរ៉ុប ។
សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា អញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំដំបូងនៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាពនៅសហរដ្ឋអាមេរិក និងធ្វើទស្សនកិច្ចនៅអឺរ៉ុប ។ #dolynews
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងព័ត៌មាន៖ ទាក់ទងនឹងករណីអ្នកសារព័ត៌មាននៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ក្រសួងត្រៀមខ្លួនផ្តល់ការ គាំទ្រផ្នែកច្បាប់ រហូតដល់ដំណើរការនីតិវិធីតុលាការ ប្រសិនបើមានសំណើមកក្រសួង
ភ្នំពេញ៖ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងព័ត៌មានបានជម្រាបឱ្យដឹងនៅថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នេះថា ក្រសួងព័ត៌មានបានតាមដានយ៉ាងជាប់លាប់លើករណីពាក់ព័ន្ធនឹងអ្នកសារព័ត៌មាននៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ហើយបានសហការជាមួយអាជ្ញាធរសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីទទួលព័ត៌មានបន្ថែមជុំវិញករណី ដែលបានកើតឡើងនេះពាក់ព័ន្ធនឹងអ្នកសារព័ត៌មាន។ ជាមួយគ្នានេះ គេចាំបាច់ត្រូវពិនិត្យ ស្វែងយល់បន្ថែមអំពីអង្គហេតុ និងអង្គច្បាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងករណីមួយនេះផងដែរ។ ឯកឧត្តម ទេព អស្នារិទ្ធ អនុរដ្ឋលេខាធិការ និងអ្នកនាំពាក្យក្រសួងព័ត៌មាន បានមានប្រសាសន៍ថាក្រសួងព័ត៌មានត្រៀមខ្លួនក្នុងការផ្តល់ការគាំទ្រផ្នែកច្បាប់ ដោយអាចពិនិត្យសំណើមកក្រសួងដើម្បីក្រសួងចូលរួមផ្តល់ការគាំទ្រផ្នែកច្បាប់លើសំណុំរឿង អាចរាប់ទាំងការគាំទ្រក្នុងដំណើរការនីតិវិធីតុលាការ។ ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យបានបន្តថា ការពិនិត្យសំណើ ក្រសួងនឹងពិនិត្យមើលលើលក្ខខណ្ឌ ទាំងការអនុវត្តការងារដោយប្រតិបត្តិក្នុងក្របខណ្ឌច្បាប់កំណត់ និងដោយក្រមសីលធម៌ ស្របតាមធម្មនុញ្ញវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន ក្នុងចំណោមលក្ខខណ្ឌត្រូវពិនិត្យ។ ឯកឧត្តម ទេព…
នាព្រឹកថ្ងៃទី12 ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ2026នេះ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងឯកឧត្តម Mehmet Saglam អនុរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃតួកគីយ៉េ បានអញ្ជើញចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈ នៃការយោគយល់​គ្នា​ រវាងក្រសួងមហាផ្ទៃ នៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងក្រសួងមហាផ្ទៃ នៃរដ្ឋាភិបាលតួកគីយ៉េ ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការងារបណ្ដុះបណ្ដាល​ នៅទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃតួកគីយ៉េ។
នាព្រឹកថ្ងៃទី12 ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ2026នេះ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងឯកឧត្តម Mehmet Saglam អនុរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃតួកគីយ៉េ បានអញ្ជើញចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈ នៃការយោគយល់​គ្នា​ រវាងក្រសួងមហាផ្ទៃ នៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងក្រសួងមហាផ្ទៃ នៃរដ្ឋាភិបាលតួកគីយ៉េ ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការងារបណ្ដុះបណ្ដាល​ នៅទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃតួកគីយ៉េ។ #dolynews