វេទិកាស្តីពីធនាគាខួរក្បាល​​ និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយកម្ពុជា-ចិន ក្រោមប្រធានបទ បន្តស្នងទំនាក់ទំនងមិត្តភាព រួមគ្នាបើកទំព័រថ្មី នៃសហគមន៍ជោគវាសនារួមកម្ពុជា-ចិន គ្រប់រដូវកាល ក្នុងយុគសម័យថ្មី ត្រូវបានរៀបចំឡើង នៅរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ក្រុងភ្នំពេញ នាថ្ងៃទី៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥។ ថ្លែងប្រកាសបើកកម្មវិធី ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា វេទិកានេះពិតជាមានសារៈសំខាន់ និងបានរួមចំណែកជាជ្រុងមួយ ក្នុងការជំរុញឲ្យទំនាក់ទំនងកម្ពុជា-ចិន ឲ្យកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ ព្រោះថា អង្គវេទិការបស់យើងហាក់កំពុងដើរតួនាទី ជាកន្លែងជួបជុំគ្នា ក្នុងចំណោមអ្នកសិក្សាស្រាវជ្រាវ អ្នកកាទូត​…
បណ្ឌិត ជា មុនីឫទ្ធិ ៖ សុខដុមនីយកម្មរួមគ្នាមាគ៌ាសកលនៃវឌ្ឍនភាពនិងទំនើបកម្មសង្គម
រាជធានីភ្នំពេញ ៖ នាព្រឹកថ្ងៃទី៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ នៅក្នុងវេទិកាជំនួបក្រុមបញ្ញាញាណនិងព័ត៌មានរវាងប្រទេសយើងទាំងពីរ កម្ពុជា-ចិន ក្រោមកិច្ចសហការរៀបចំរវាងសមាគមការទូតសាធារណៈរបស់ប្រទេសចិន និង រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា លោកបណ្ឌិត ជា មុនីឫទ្ធិ ប្រធានសមាគមអ្នកស្រាវជ្រាវវឌ្ឍនភាពកម្ពុជា-ចិន និងជាវាគ្មិនក្នុងវេទិកានេះបានថ្លែងសុន្ទរកថាគន្លឹះស្តីពី «សុខដុមនីយកម្មរួមគ្នា៖ តភ្ជាប់កាន់តែស៊ីជម្រៅទៅវិញទៅមក លើកកម្ពស់ស្ថិរភាពក្នុងតំបន់ និង ការអភិវឌ្ឍសកលប្រកបដោយចីរភាព»។ លោកបណ្ឌិត ជា មុនីឫទ្ធិ បានរំលេចថា ស្ថិតនៅក្នុងបរិបទបច្ចុប្បន្ន ការរួបរួម សាមគ្គីភាព ភាតរភាព កល្យាណភាពដូចទៅនឹងប្រាជ្ញាចិនស្តីពី«កិច្ចកសាងសហគមន៍ជោគវាសនារួមនៃមនុស្សជាតិ…
នារសៀលថ្ងៃសុក្រ ទី7 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំស្តាប់របាយការណ៍ ស្តីពីការងារសន្តិសុខប្រចាំសប្តាហ៍ របស់អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ នៅសាលប្រជុំ វរជ័យ នៃទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃ។
នារសៀលថ្ងៃសុក្រ ទី7 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំស្តាប់របាយការណ៍ ស្តីពីការងារសន្តិសុខប្រចាំសប្តាហ៍ របស់អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ នៅសាលប្រជុំ វរជ័យ នៃទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃ។ #dolynews
នាព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ទី7 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្រ្តីការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ជាប្រធានក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋានស្រុកអង្គស្នួល ខេត្តកណ្តាល បានអញ្ជើញប្រគល់ផ្ទះ1 ខ្នង ជូនដល់ក្រុមគ្រួសារវីរកងទ័ព ដែលបានពលី ក្នុងជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ រយៈពេល5ថ្ងៃ នូវក្នុងពិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅ នៅភូមិត្រពាំងត្រាច ឃុំដំណាក់អំពិល ស្រុកអង្គស្នួល ខេត្តកណ្តាល។
នាព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ទី7 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្រ្តីការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ជាប្រធានក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋានស្រុកអង្គស្នួល ខេត្តកណ្តាល បានអញ្ជើញប្រគល់ផ្ទះ1 ខ្នង ជូនដល់ក្រុមគ្រួសារវីរកងទ័ព ដែលបានពលី ក្នុងជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ រយៈពេល5ថ្ងៃ នូវក្នុងពិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅ នៅភូមិត្រពាំងត្រាច ឃុំដំណាក់អំពិល ស្រុកអង្គស្នួល ខេត្តកណ្តាល។ #dolynews
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរ បស់ក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ជម្រាបជូនដល់សាធារណជនឱ្យបានជ្រាបថា សម្ពាធទាបដែលកើតនៅមហាសមុទ្រប៉ាស៊ីហ្វិកខាងលិច បានវិវត្តទៅជាព្យុះទី26 ឈ្មោះ ហ្វុងវង់ (Fung-wong)T2526 និងជាមួយព្យុះទី25ឈ្មោះ កាលម៉េហ្គី (Kalmaegi)T2525 ដូច្នេះព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ស្ថិតនៅក្បែរគន្លងផ្លូវដើររបស់ព្យុះទាំង2នេះ កាលម៉េហ្គី និងហ្វុងវង់ ទទួលរងឥទ្ធិពលកម្រិត20% ចន្លោះចាប់ពីថ្ងៃទី6ដល់ថ្ងៃទី15 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ។
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរ បស់ក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ជម្រាបជូនដល់សាធារណជនឱ្យបានជ្រាបថា សម្ពាធទាបដែលកើតនៅមហាសមុទ្រប៉ាស៊ីហ្វិកខាងលិច បានវិវត្តទៅជាព្យុះទី26 ឈ្មោះ ហ្វុងវង់ (Fung-wong)T2526 និងជាមួយព្យុះទី25ឈ្មោះ កាលម៉េហ្គី (Kalmaegi)T2525 ដូច្នេះព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ស្ថិតនៅក្បែរគន្លងផ្លូវដើររបស់ព្យុះទាំង2នេះ កាលម៉េហ្គី និងហ្វុងវង់ ទទួលរងឥទ្ធិពលកម្រិត20% ចន្លោះចាប់ពីថ្ងៃទី6ដល់ថ្ងៃទី15 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ។ #dolynews
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន របស់អ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា អំពាវនាវឱ្យភាគីថៃ គោរពនិងអនុវត្តឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមទីក្រុងគូឡាឡាំពួ !
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន របស់អ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា អំពាវនាវឱ្យភាគីថៃ គោរពនិងអនុវត្តឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមទីក្រុងគូឡាឡាំពួ ! #dolynews
នាថ្ងៃទី2 នៃព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូក បណ្តែតប្រទីប និងសំពះព្រះខែ អកអំបុក ទិដ្ឋភាពភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិ អញ្ជើញមកសម្រាក កម្សាន្ត លម្ហែ នៅឆ្នេរអូរត្រេះ ខេត្តព្រះសីហនុ ប្រភព៖ ក្រសួងទេសចរណ៍
នាថ្ងៃទី2 នៃព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូក បណ្តែតប្រទីប និងសំពះព្រះខែ អកអំបុក ទិដ្ឋភាពភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិ អញ្ជើញមកសម្រាក កម្សាន្ត លម្ហែ នៅឆ្នេរអូរត្រេះ ខេត្តព្រះសីហនុ ប្រភព៖ ក្រសួងទេសចរណ៍ #dolynews
នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី4 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ក្រុមការងារសម្របសម្រួល​ក្រុម​អ្នក​សង្កេតកា​រណ៍​របស់​ក្រសួង​ការ​ពារជាតិ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានធ្វើការសម្រប​សម្រួល​ជូន​ក្រុម​អ្នក​សង្កេត​ការណ៍​អាស៊ាន (AOT) ដើម្បីចុះត្រួតពិនិត្យការអនុវត្តការកែសម្រួលអាវុធ និងយុទ្ធោបករណ៍​បំផ្លិច​បំផ្លាញ​ធុនធ្ងន់សម្រាប់ដំណាក់កាលទី1 ដែលត្រូវបានបញ្ជូនត្រឡប់មកកាន់ទីតាំងដើមវិញ ដែល​ស្ថិតនៅក្នុងខេត្តកណ្តាល នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់​លោកជំទាវ ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ម៉ាលី សុជាតា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី4 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ក្រុមការងារសម្របសម្រួល​ក្រុម​អ្នក​សង្កេតកា​រណ៍​របស់​ក្រសួង​ការ​ពារជាតិ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានធ្វើការសម្រប​សម្រួល​ជូន​ក្រុម​អ្នក​សង្កេត​ការណ៍​អាស៊ាន (AOT) ដើម្បីចុះត្រួតពិនិត្យការអនុវត្តការកែសម្រួលអាវុធ និងយុទ្ធោបករណ៍​បំផ្លិច​បំផ្លាញ​ធុនធ្ងន់សម្រាប់ដំណាក់កាលទី1 ដែលត្រូវបានបញ្ជូនត្រឡប់មកកាន់ទីតាំងដើមវិញ ដែល​ស្ថិតនៅក្នុងខេត្តកណ្តាល នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់​លោកជំទាវ ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ម៉ាលី សុជាតា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ #dolynews
នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី4 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនែកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឲ្យឯកឧត្តម Michael G. DeSombre ឧបការីរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសហរដ្ឋអាមេរិក ទទួលបន្ទុកតំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វិក ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ នៅវិមានសន្តិភាព។
នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី4 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនែកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឲ្យឯកឧត្តម Michael G. DeSombre ឧបការីរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសហរដ្ឋអាមេរិក ទទួលបន្ទុកតំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វិក ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ នៅវិមានសន្តិភាព។ #dolynews
នារសៀលថ្ងៃចន្ទ ទី3 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំត្រួតពិនិត្យលទ្ធផលការងារអធិការកិច្ច នៃអគ្គាធិការដ្ឋាន និងដាក់ទិសដៅអនុវត្តបន្ត ដើម្បីប្រសិទ្ធភាព ប្រសិទ្ធផល និងស័ក្តិសិទ្ធិភាព នៅសាលប្រជុំវរជ័យ ទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃ។
នារសៀលថ្ងៃចន្ទ ទី3 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ2025នេះ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំត្រួតពិនិត្យលទ្ធផលការងារអធិការកិច្ច នៃអគ្គាធិការដ្ឋាន និងដាក់ទិសដៅអនុវត្តបន្ត ដើម្បីប្រសិទ្ធភាព ប្រសិទ្ធផល និងស័ក្តិសិទ្ធិភាព នៅសាលប្រជុំវរជ័យ ទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃ។ #dolynews